שחזור רהיטים עתיקים

איך משחזרים ומשפצים ריהוט עתיק?

רהיטים עתיקים מעוררים רגשות רבים, במיוחד אצל מי שאוהבים את הסגנון. לעיתים יהיה זה געגוע לתקופות אחרות, ולפעמים יצופו זיכרונות מבית סבתא. רהיטים כאלה מעוררים גם התלהבות, סקרנות ורצון עז לקחת את הרהיט הביתה. זאת מכיוון שריהוט עתיק הפך למבוקש ביותר בתקופה הנוכחית, בה פריטי וינטג' נחשבים לשיא האופנה.

אלא שלא תמיד ברור ממבט ראשון שהשידה שנזרקה לרחוב, היא למעשה פריט ריהוט עתיק. אם השידה מלוכלכת, דהויה או מתפרקת, סביר להניח שאפילו הבעלים שלה לא ידעו שהיה להם ביד ריהוט ענתיקה.

זו אחת הסיבות בגללה אנשים רבים מחליטים על תיקון רהיט עתיק שהם מחזיקים בבית. כך פריט ריהוט שולי בעל מראה מיושן, יהפוך לרהיט בולט שתורם לאווירה ולנראות של החלל כולו.

סיבה נוספת בגללה אנשים מחליטים על תיקון רהיטים עתיקים, עשויה להיות שימור וחידוש של ירושה משפחתית. הדבר נובע גם מהערכה של האסתטיקה הייחודית והערך ההיסטורי שלהם.

אחרים ישקיעו בשיפוץ של הרהיט כדי למכור אותו ברווח. המראה המחודש בדרך כלל יסייע להלהיב את הקונים, במיוחד כשמדובר על מכירה פומבית או מכירה לאספנים. כאשר מחליטים על שחזור רהיטים עתיקים לצורך מכירה, יש לקחת בחשבון שהאטרקטיביות שלהם מושפעת מכמה גורמים. למשל מידת האותנטיות, עד כמה הם נדירים והאם ישנה דרישה בשוק לרהיטים מהסוג ומהתקופה בה מדובר. אלה ישפיעו מן הסתם על הבחירה ברהיט אותו מעוניינים לשחזר.

 

אילו רהיטים עתיקים אפשר לשפץ?

למעשה, ניתן לשחזר ולשפץ כל סוג של רהיט עתיק. הדבר תלוי בהעדפה של בעלי הרהיט, בערך ובייחוד ההיסטורי שלו. בין הרהיטים שאנשים מרבים לשחזר:

  • ארונות אחסון ותצוגה, מזנונים ושידות
  • שולחנות אוכל, שולחנות קפה ושולחנות כתיבה
  • כסאות אוכל, כורסאות סבתא וכסאות נדנדה
  • רהיטי חדר שינה כמו מיטה, שולחן איפור, ארון בגדים וראי

איך משחזרים ריהוט עתיק?

כאשר מחליטים על תיקון רהיט עתיק, כדאי לדעת שמדובר בתהליך בעל מספר שלבים. לרוב הם יבוצעו בסדר הבא:

  1. הערכה של מצב הרהיט הכללי, כולל זיהוי של פגמים ונזקים, בעיות יציבות וחיבורים רופפים. כך ניתן להבין מה הם התיקונים הנדרשים.
  2. ניקוי יסודי של הרהיט, שכולל ניקוי אבק ולכלוך וכן הסרה של צבע וציפוי קודמים. הדבר נעשה במשנה זהירות ובעזרת חומרים עדינים, שלא יפגעו בו.
  3. מלאכת התיקון עצמה כוללת חיזוק ברגים וחיבורים; מילוי סדקים וחורים; החלפה ותיקון של חלקים שבורים; השלמת חלקים חסרים ועוד.
  4. אחרי שהרהיט יציב ושלם, מצפים אותו בחומרים שמתאימים לתקופה בה יוצר, כמו לכה או שעווה. זאת על מנת להגן על העץ ולשדרג את הנראות שלו.
  5. במידה והרהיט כולל חלקים מרופדים, חלק מהשיפוץ יכלול החלפה או חידוש של הריפוד. כאשר מדובר בהחלפה, נעשה שימוש בבדים המדויקים ובטכניקה האופיינית מבחינה היסטורית.
  6. כשהרהיט מוכן, נהוג לבצע פעולות שונות, על מנת להאריך את חייו ולמנוע נזקים עתידיים. בין היתר אלה יהיו בדיקות לחות וריסוס נגד מזיקים.

האם אפשר לשפץ רהיטים עתיקים באופן עצמאי?

כפי שניתן להבין, שחזור רהיטים עתיקים הוא מלאכת מחשבת, שדורשת ידע משמעותי, זהירות וקפדנות יתרה. לכן מומלץ לא להתפתות לתקן אותם באופן עצמאי. מי שמאד רוצה להתנסות בשחזור רהיטים, מוטב שיתחיל בפרויקט קטן, שלא עלול לגרום לנזק משמעותי.

כאשר מפקידים את המשימה בידיו של מומחה בשיפוץ של ריהוט עתיק, אפשר להיות בטוחים שהוא יידע איך לבצע אותה באופן מקצועי. כך יישמרו הן הערך הכספי והן הערך ההיסטורי שלו. על איש המקצוע להיות בעל ידע מעמיק, על מנת לזהות את התקופה בה יוצר הרהיט, וכן את סגנון הנגרות והעיצוב שהיו נהוגים באותם ימים.

לפני שבוחרים במי שיבצע את השיפוץ, כדאי לוודא שהוא מנוסה בטכניקות נגרות שונות, כמו גילוף או תיקון פורניר. אדם כזה ישתמש רק בחלקים ובחומרים שמתאימים לרהיט הספציפי, כולל פריטים ייחודיים ובדי ריפוד.

שחזור רהיטים עתיקים

גיא חידושים – מחזירים רהיטים לחיים

במידה והרהיט העתיק שלכם זקוק לשיפוץ, אתם ודאי רוצים להפקיד אותו בידיים טובות. אנחנו ב"גיא חידושים" נדאג שהוא ישוב אליכם כשהוא במצב מצוין, יציב ומחוזק. לחברה שלנו יש ניסיון רב שנים בשיפוץ זהיר, קפדני ויסודי של רהיטים עתיקים, החל מכסאות ושולחנות ועד לארונות ושידות. עוד לפני תחילת העבודה, נעבור ביחד על כל שלבי התהליך ונתאם ציפיות, על מנת שהתוצאה הסופית תהיה לשביעות רצונכם המלאה. לשאלות נוספות והצעת מחיר, אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות האתר או בטלפון המופיע למעלה.

2023-07-12T10:06:52+03:00
דילוג לתוכן